laupäev, 26. jaanuar 2013

Mooniseemnete magus karneval

See kook on ideaalne. Omavahel super koosluses nii õhuline jogurti-vahukoorekreem kui ka mõnusalt hammaste all krõmpsuv mooniseemnetest tulvil biskviit. Täidiseks olev kreem on väga hea ja maheda maitsega, sugugi mitte läägelt magus vaid pigem värskendav.
Järjekordne meeldiv ja tõeliselt maitsvalt õnnestunud üllatus raamatust "Nadja koogid 2"

Mooni-jogurtitort

Põhi
4 muna
120 g pruuni suhkurt (minu valik)
130 g jahu
1 tl küpsetuspulbrit
30 g kakaod
100 g mooniseemneid

Vahusta munad suhkruga kaua kuni tekib kohev ja tugev vaht, lisa kuivained, sega korralikult läbi. Vooderda 24 cm läbimõõduga koogivorm küpsetuspaberiga. Kalla tainas vormi ja küpseta 180°C juures 25-30 minutit. Valmis põhjal lase täielikult jahtuda ja lõika seejärel pooleks.

Täidis
250 ml külma musta kohvi
50 ml koorelikööri
20 g želatiini
100 ml apelsinimahla
400 ml vahukoort
500 g maitsestamata jogurtit
150 g pruuni suhkurt
1 tl vaniljesuhkurt

Pane želatiin apelsinimahla sisse paisuma.
Siis vahusta vahukoor. Lisa jogurt, suhkur, vaniljesuhkur ja vahustauuesti läbi.
Sulata kuumaveevannil želatiin ja mikserda vahukoore-jogurti segusse.
Sega omavahel kohv ja liköör.

Koogi kokku panekuks aseta üks põhja poolik serveerimistaldrikule, pane selle ümber koogivormi välisserv, niisuta poole koguse kohvi-likööri seguga, pane peale pool kreemi kogust, niisuta teine põhja poolik lõigatud poole pealt ja tõsta vormi sisse kreemi peale nii et koogipõhja lõigatud pool oleks allapoole, võta vorm välja ja kata pealt ja külgedelt alles jäänud kreemiga. Kui tahad peale puistada muid kaunistamise detaile siis pane need koogile enne zelatiini tarretumist.Pane kook külmkappi tarduma paariks tunniks.



kolmapäev, 23. jaanuar 2013

Valge šokolaadi tort ricotta, banaani ja kiividega

Mis seal ikka... Laseme käia. Siit tuleb retsept tordile, mida kordan kindlasti veel - hästi suur, paks, mahlane ja mis peamine - magusaisu rahuldamiseks piisab ühest tükist

Valge šokolaadi tort ricotta, banaani ja kiividega

Põhi
4 muna / eralda munakollased ja -valged
120 g suhkurt
120 g jahu
1 tl vaniljesuhkurt

Vahusta munavalged suhkruga hästi kohevaks vahuks, siis sega juurde munakollased. Lõpuks pane juurde jahu koos vaniljesuhkruga. Vala küpsetuspaberiga vooderdatud 24 cm suurusesse koogivormi ja küpseta 180°C ahjus 20 minutit. Lase põhjal jahtuda ja lõika pooleks.

Kreem
200 g peeneks hakitud valget šokolaadi
200 g ricottat
400 ml vahukoort
50 ml apelsinimahla
3 lehte želatiini

Pane želatiin apelsinimahla sisse paisuma. Sel ajal vahusta vahukoor, sega juurde ricotta ja hakitud šokolaad. Seejärel sulata kuumaveevannil želatiin, lase sel jahtuda ja kalla kreemi sisse.

Kokku panek
apelsini mahla põhja immutamiseks
3 banaani / viilutatud
5 kiivit / kooritud ja viilutatud
sidrun

Aseta üks tordipõhi serveerimisalusele, immuta apelsinimahlaga, kata banaaniviiludega. Pane peale teine biskviidi ketas, immuta mahlaga ja kata kreemiga. Aseta peale kiivi viilud ja pane igale kiivi viilule tilk sidrunimahla siis ei kaota kiivi oma ilusat rohelist värvi.

teisipäev, 22. jaanuar 2013

Kõrvitsarisoto

2012/2013 vahetus polnud just kõige traditsioonilisema menüüga. Tahtsin teha "risotto milanese't", kuid poest safranit ei leidnud ja olin kodus rõõmsalt koos üksiku ja kurva risottoriisiga. Sirvisin kokaraamatut, et leida alternatiivseid ideid, sest just riisi isu mul oli... ja mitu päeva juba.
Kogemata sattusin lugema pealkirja "kõrvitsarisoto" ja mõtlesin, et see oleks ju ka kollane nagu safraniga variant. Ilus kollane ja päikeseline...
Mul oli natuke kõrvitsat sügavkülmas, millele ma ei leidnud kuidagi rakendust ja polnud ka inspiratsiooni hakata tegema ühte purki marineeritud kõrvitsat. Jipii! Kusjuures kõrvitsat jagus ka magustoidu jaoks.

Kõrvitsarisoto
400 g puhastatud, tükeldatud kõrvitsat
80 g võid
4 spl oliiviõli
200 g risottoriisi (Arborio riisi peetakse üheks parimaks)
60 ml kuiva valget veini
500 ml puljongit (olin jah mugav ja tegin puljongi kuubikuga)
soola, pipart oma maitse järgi
75 g riivitud parmesani juustu

Kuumuta õli ja pool või kogusest potis. Lisa kõrvits ja hauta madalal kuumusel kaane all kuni kõrvits on peaaegu pehme. Lisa riis, segu pidevalt segades, kalla juurde vein ja sega edasi, kuni see on aurustunud (pudelisse jäänud veini võib terve köögitoimkonnaga -va muidugi alla 18a- degusteerida kokkamise ajal ja kui midagi alles ka jääb, siis kindlasti sobib söögi juurde proovida). Maitsesta nüüd riis ja kõrvits soola ning pipraga. Siis hakka juurde segama puljongit, 125 ml korraga. Kuunuta, sega kuni puljong on riisi sisse imbunud ja siis kalla juurde uus ports, sega, kuumuta ja korda kuni puljong on otsas ja riis on pehme (veini degusteerimisest pehmet pead ei tasuks riisiga segi ajada ;) ). Valmis risotosse sega alles olev või ja parmesan. Tasub kohe kõik ära süüa. Või siis parmesan oma porstu sisse segada vahetult enne sööma asumist, mitte potti, kui plaan on paar päeva järjest süüa (soojendamine on päris tüütu kui juust poti põhja küljes kinni on).

pühapäev, 13. jaanuar 2013

Ricotta, mandli, šokolaadi ja vaarika kook + jaanuarikuu piparkoogid

Ühel päeval tuli mulle külla rahvast Hispaaniast, Baskimaalt (jep, nad toonitavad et Baskimaa ja Hispaania on kaks eri asja! - tuleb austada siis nende tõekspidamist), Kreekast, Serbiast, Poolast, Lätist. Eestist oli esindatud 3 ilusat naist ja 3 armsat poisslast. Kuna nad ise elavad Tallinna südalinnas, siis tekkis mõte näidata neile ka Viimsi kanti, ega nad niisama sinna seiklema ei lähe sellise külmaga... Piritale veel - suvel randa, Botaanikaaeda või teletroni.

Teadsin, et nad pole kodus küpsetatud piparkooke saanud (poe omi on, aga need ikkka pole õige asi), seega panin plaanidesse piparkoogiteo. Neljapäeval helisesin Viimsi Reval Cafesse (sest sealt saan ma kõige paremat piparkoogitainast juba mitmendat aastat järjest) ja uurisin kas mingi ime läbi saaks 2 pakki piparkoogitainast, kuigi jõulud ja hooaeg läbi. Öeldi, et uuritakse asja. Reedel helistati tagasi ja lubatigi, et laupäeval ootab mind soovitud kogus kohvikus. Jeppiii! Piparkoogitegemisele lõid kaasa Nelly ja Diana. Nende esimene kogemus piparkookidega. Nii vahva oli nende elevust kõrvalt jälgida - kuidas nad tainast patsutasid, jahu peale puistasid, rullisid laiali, vormidega piparkooke välja lõikasid. Kõike tehti sellise hoole ja õrnusega, nagu oleks tegu olnud beebiga, mitte taignaga. Nalja ja naeru ja need naeratused - vahva! See oli minu esimese kokakooli tunni juhendamine. Nelly oli oma esimese piparkoogi üle nii uhke ja säras nagu päike. Kui piparkoogid ahjust välja tulid olid kõik külalised kohe elevil, et mis hea lõhn see on. Ja siis käisid tüdrukud esimese kausitäie piparkookidega ringi ja jagasid kõigile.

Mina tegin eelmine õhtu koogi. Retsepti leidsin Kerli käest laenatud raamatust "Nadja koogid 2" ja nagu iga koogitegija, kel juba mingi kogemus olemas küpsetamisega, tegin mõningaid asju enda äranägemise järgi. Kook tahab aega ja tükk aega sinu tähelepanu, nii et, kui aega pole, siis ei tasu seda ette võtta.

Ricotta, mandli, šokolaadi ja vaarika kook

Hele põhi
5 muna
100 g suhkurt
200 g purustatud mandleid (köögikombain on ikka suur abimees, mis sest, et köögis julmalt palju ruumi ära võtab)
1 spl tärklist (kartuli või maisi - maitse asi)
50 g sulatatud võid

Vahusta munad suhkruga kohevaks ja heledaks vahuks. See võtab ikka aega aga ei tasu loota, et asja saab, kui lihtsalt kõik läbi mikserdada. Mul oli see vaht ikka kerkinud 2-3 kordseks, kui võrrelda munad+suhkur kõrgust. Igatahes, kui munad on vahustatud, lisa tärklisega segatud purustatud mandlid, sega läbi kõik ja viimasena kalla juurde sulatatud või. Sega uuesti, kalla tainas 26-28 cm koogivormi (mina panin küpsetuspaberi ainult põhja, serva küljest saab taigna kergelt lahti) ja küpseta 180 °C kraadi juures 30 minutit. Lase jahtuda.

Tume põhi
5 muna
100 g suhkurt
100 g mandlijahu (köögikombainiga purustatud mandlilaastud)
1 spl tärklist
50 g kakaopulbrit (Fazer on minu kindel valik)
50 g sulatatud võid

Vahusta munad suhkruga kohevaks nagu tegid heleda põhjaga. Lisa munavahu hulka eelnevalt kokku segatud mandlijahu, kakaopulber, tärklis. Sega korralikult läbi. Kalla juurde sulatatud või ja sega uuesti. Kalla sama suurusega koogivormi, mis kasutasid heleda põhja küpsetamiseks ja siis pane ahju 30 minutit 180°C Lase jahtuda.

Hele kreem
150 ml vahukoort
250 g ricottat
75 g suhkurt

Vahusta vahukoor, seejärel pane juurde ricotta ja suhkur ja vahusta kõik uuesti läbi.

Tume kreem
150 ml vahukoort
250 ml ricottat
75 g suhkurt
3 spl kakaopulbrit
50 g riivitud šokolaadi (mina panin tumedat šokolaadi)

Vahusta vahukoor, siis pane juurde ricotta, suhkur, kakao, šokolaad ja vahusta kõik ühtlaseks.

Kihtide vahele/kaunistus peale
Vaarikaid ( muid marju)
100 g sulatatud šokolaadi

Koogi kokku panemine
Pane tume põhi alusele, millel plaanid koogi lauale panna, kata tumeda kreemiga, jäta 2 cm servadest puhtaks, tumedale kreemile pane peale marjad. Siis kata heleda koogi põhjaga ja suru kätega õrnalt peale nii, et tume kreem on tumeda koogi servadeni jõudnud. Kata hele põhi heleda kreemiga ja määri kreemi ka külgedele. Nirista peale sulatatud šokolaad ja pane külmkappi seisma. Minu kook sai külgedele ja peale vahvlipuru ja siis niristasin šokolaadi peale ning seisis siis järgmise päevani ja kõik jõudis hästi imenduda ja maitsestuda. Enne serveerimist puistasin peale vaarikaid ja veel vahvlipuru aga see kuidas pealt kook ilusaks teha on juba iga koka oma eelistus. Mina katsetan teine kord mandlilaaste külgedele panna.

teisipäev, 1. jaanuar 2013

Kõrvitsa-vaarika muffinid igasuguste huvitavate vürtsidega

Aasta ärasaatmise jaoks tegin lauale kõrvitsarisotto, aga kõrvitsat jäi üle ja otsustasin, et teen sellest ühe keeksi, mis mul "Kelmikad keeksid" raamatust silma oli kunagi jäänud, aga polnud käepärast kõrvitsat kodus ja ainult selle tõttu poodi minna ka ei viitsinud, lisaks ehmatas mind sed pikk nimekiri, mis kõik taignasse peab minema. Kui ma taigna kokku olin seganud siis panin tähele, et kogust on kahe keeksi jagu ja siis tuli mõte, et ma pole ammu oma muffinivormi kasutanud. Sain 2 pannitäit muffineid. Lisaks pistsin taignasse vaarikaid, et poleks liiga kõrvitsane.
Lõpptulemus ületas absoluutselt kõik ootused/kahtlused, mis mul olla võisid. Tagantjärele tarkusena võin tõdeda, et oli täiesti rumal tegu nende muffinite tegemisega venitada.
Nämmm!
 
Kõrvitsa-vaarika muffinid

8 dl jahu
1 tl jahvatatud kaneeli
1 tl jahvatatud kardemoni
1 tl jahvatatud ingverit
0,5 tl soola
2 tl küpsetuspulbrit
1 tl soodat
4 dl suhkurt (esialgu tõusid mu kulmud ka lakke, aga lõpptulemus polnud üleliia ja läägelt magus)
200 g toasooja võid
4 tk muna
400-500 g puhastatud kõrvitsat
0,5 dl koort
2 tl vanillsuhkurt
2-3 dl vaarikaid

Pane puhastatud ja tükeldatud kõrvits potti ja keeda madalal kuumusel kuni kõrvits on pehmeks haudunud. Püreesta saumikseriga, lisa kohvikoor ja vaniljesuhkur. Sega läbi ja pane kõrvale eest ära kuni taignasse segamiseni.
Sega jahu, kaneel, kardemon, ingver, sool, küpsetuspulber ja sooda.
Teises kausis vahusta toasoe või suhkruga, seejärel lisa ükshaaval munad.
Kõige lõpuks sega võivahu hulka kõrvits, jahu ja siis vaarikad.
Pane tainas muffinivormi (iga pesa täida 2/3 ulatuses) ja küpseta 200°C juures 20-25 minutit.
Jahtunud muffinitele puista peale tuhksuhkur.